BALATONBOGLÁRI BORVIDÉK

É L V E Z E T E S   K O R T Y O K   O T T H O N A


A Balatonboglári Borvidék a Balaton déli partján helyezkedik el, a somogyi dombság karjaiban. A borvidék 37 települést foglal magába, összes termő szőlőterülete 3200 hektár, melyet közel 2800 gazda művel. A szőlőterület kétharmada fehér, egyharmada kék szőlő.A török hódoltság előtt – a szőlőnek köszönhetően – a környék az ország egyik leggazdagabb vármegyéje volt.

Mikroklíma

A domboldalak szőlőire jó hatással van a tó közelsége, amely sekélyebb itt, mint az északi parton, így viszonylag gyorsan felmelegszik, s ez kedvező mikroklímát teremt.  Az ősz elején jelentkező mediterrán anticiklonnak köszönhetően szüretkor hosszú, napsütéses nappalok a jellemzőek. Az éghajlat a szőlőtermesztésre nézve igen kedvező. Napfénnyel jól ellátott, az évi átlagos csapadékmennyiség megfelelő.

Talaj

Talaja agyagos-homokos üledék - melynek eredete a Pannon tenger által borított rétegekre vezethető vissza, és később lösz takarta. Ezen telepedett meg a szőlőtermesztésnek ma jó alapot nyújtó lejtőlösz és vályogtalaj. 

Borok

A borvidéken kitűnő feltételei vannak a könnyed, elegáns, élénk savösszetételű pezsgők és az egyre inkább kedveltebbé váló gyöngyözőborok készítésének, Chardonnay, Irsai Olivér, Királyleányka, fajtákból. Olaszrizling, Rajnai rizling, Szürkebarát, Furmint szőlőből tartalmas hosszú érlelési potenciállal rendelkező tüzes borok kerülnek a hazai csúcsgasztronómiába.

A Dél-Balatoni vörösborok rangos nemzetközi elismerésekkel -Bordeaux, Brüsszel, Párizs – igazolják, hogy jól érzi itt magát a Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Kékfrankos, Cabernet franc és a napjainkban oly divatos rozé készítéséhez is ideális ez a fajtaösszetétel.

A szövegekhez felhasznált forrás: Bor.hu, Boraszportal.hu